2016. január 24., vasárnap

William Shakespeare - Rómeó és Júlia

Már meséltem, hogy egy élmény kell, hogy megszeresd a könyvet és a zenét. Nekem ez a könyv Shakespearetől (1564-1616) a Rómeó és Júlia volt. 
Akkor kezdődött lázadó korszakom és szerettem a The Offspring-et, volt egy kazettám (igen jól olvasod, olyan rég!), és a magnómon vagy a walkmanemen hallgattam. Ez a '89-ben alakult zenekar, Punk rock/Skate punk stílusban nyomja, imádtam a Rómeó és Júliához az Ixnay on the hombre albumot ('97), tudom, beteg az agyam! A mai napig ha meghallom a könyv részei jutnak eszembe, pl. a the Meaning of life című számra az a részlet jut eszembe, mikor bemutatja Shekespeare a fiúkat, a Mota című számra a szerelmespár jut eszembe, mikor a bálon találkoznak. Persze a kedvenc szavaim ebből a könyvből a fiú, lány, találkozás, szerelem, méreg, tör, harc, halál, vég, tanulság.
William Shakespeare angol drámaíró feltehetőleg 1591 és 1595 között írhatta e művét, de csak 1597-ben jelent meg. Egy vers és egy másik mű ihlette a történetet, amit több új szereplővel is kibővített az író (pl: Mercutio, Páris). Mivel olasz meséken alapszik az egész, ésszerű, hogy egy olasz városban játszódjon, így jön a képbe Verona. Komikus és tragikus elemeket úgy váltogatja, hogy szórakoztatóvá válik még úgy is, hogy nyelvezete régies. 
Fontos szerepet játszik a humor, legalább 175 szójáték található a műben. Ezek egy része szexuális tartalmú, főként Mercutio és a dajka szövegeiben. Már Shakespeare életében is népszerű volt a darab. De a népszerűsége a mai napig töretlen, nekem tetszett a '96-os DiCaprioval készült film, érdekesen rendezett, más volt, mint a megszokott. A japán manga és anime se rossz, ha lazulni kell, de amikor olvastam, még nem tudtam, hogy létezik ilyen lehetőség is.
A történet Veronában játszódik, ahol két gazdag olasz család (Montaguek-Rómeó, Capuletek-Júlia) ellenségek.
 







Az 1. felvonásban a két család fegyveresei tűznek össze, amit Verona hercege, Escalus oszlat fel fenyegetésekkel. Megismerjük Rómeót, aki egy másik lányba "szerelmes" még. A Capuletek álarcosbált rendeznek, de persze Montaguet nem hívnak oda. Rómeó és barátai mégis beszöknek a bálba, ahol találkozik Júliával (első látásra szerelembe esik mindkét kamasz). Csak később tudják meg, hogy ellenségek.
A 2. felvonásban van a híres erkélyjelenet, mert Rómeó nem megy haza bál után, hanem beoson Júlia erkélye alá. Így meghallja Júlia szerelmi vallomását.
„Ó, Rómeó, miért vagy te Rómeó?
Tagadd meg atyád és dobd el neved!
S ha nem teszed: csak esküdj kedvesemmé –
S majd én nem leszek Capulet többé!” 
Ezt követő párbeszédük során vallják meg szerelmüket. És abban maradnak, hogy reggel Júlia elküld valakit Rómeóhoz, aki megüzenheti, hol és hogyan lesz az esküvő. Rómeó elmegy Lőrinc baráthoz, és megkéri, hogy adja össze őket. Az idős ferences szerzetes szívesen segít, mert bízik a két család kibékülésében. 
 „Van egy okom, hogy megsegítselek.
E nász, ha meglesz, tán szerencse lesz;
A két családnak békülést szerez.” 
Júlia dajkája, bizalmasa keresi fel aztán Rómeót, akivel megüzeni a lánynak, hogy gyónás ürügyén menjen Lőrinc baráthoz, aki majd összeadja őket. Azt is megbeszéli a Dajkával, hogy majd éjszakára hogyan tud bejutni a lányhoz. Lőrinc barát összeadja a szerelmeseket, majd Júlia hazatér.
A 3. felvonásban az ellenségeskedő családok fegyveresei ismét összekapnak. Rómeó hazafelé találkozik Tybalttal (Capuletné unokaöccse), aki beleköt, de Rómeó ki akar térni előle, nem akar megküzdeni. Mercutio azt hiszi, hogy a fiú gyáva, így maga száll szembe a sértegetővel. Mercutio halálos sebet kap, Rómeó pedig idegesen neki ront Tybaltnak és végez vele. A helyszínre érkező Escalus herceg száműzi Rómeót Mantovába, és ha visszatér Veronába, bárki szabadon végezhet vele. Júlia értesül Tybalt haláláról, és arról is, hogy férje, Rómeó végzett vele. Kín és fájdalom gyötri, de szerelme nem múlik. 
„Gyalázzam azt, ki férjem és uram?
Szegény uram! Ki áldjon tégedet,
Ha háromórás asszonyod megátkoz?” 
Rómeó és Júlia együtt töltik az éjszakát a lány szobájában, de a fiúnak menekülnie kell a száműzetés miatt. Capuletné közli lányával az „jóhírt”, hogy Páris (Escalus herceg rokonának) felesége lesz. Júlia beparázik, tiltakozna, de az igazat nem árulhatja el, apja dühösen kötelezi az esküvőre.
„Ha itt maradsz, övé leszel! Ha nem:
Éhen gebedhetsz, megfagyhatsz az utcán, Mert esküszöm, nem vagy többé a lányom...” 
A 4. felvonásban Júlia elmegy a baráthoz, aki már ismeri a körülményeket, mert Páris a nemesúr is felkereste előtte. Lőrinc barát viszont mindent eltervezett: Júliának ad egy kis mérget, amitől tetszhalott lesz 42 órára, majd a barát értesíti Mantovában Rómeót, aki a magához térő Júliát megszöktetheti.
Este Júlia megissza a mérget, és reggelre valóban holtnak látszik. A Dajka rémülten fut a családért, szól nekik, hogy Júlia meghalt. A lányt a családi kriptába viszik. Lőrinc, János barátra bízza a Rómeónak szóló üzenetet, de az nem jut el Mantovába.
Az 5. felvonásban előbb találja meg Boldizsár (Rómeó szolgája) Rómeót Júlia halálhírével. Az elkeseredett Rómeó erős mérget vásárol a mantovai gyógyszerésztől (Patikárius), majd azonnal Veronába siet. A kriptában találja Júliát gyászoló Párist és párbajban megöli Rómeó. Elbúcsúzik halottnak hitt szerelmétől, majd megissza a mérgét, hisz Júlia nélkül nem élet az élet. Nem sokkal később a lány felébred, és látja, hogy Rómeó halott.
Megtalálja a mérget, próbálkozik vele, de már elfogyott. Hallja az őrök közeledését, és szerelme tőrével szíven szúrja magát. (Az kemény, ha belegondolsz!) Lőrinc barát és a herceg már csak a halottakat találja. Lőrinc mindent elmesél. A családokat a fiatalok értelmetlen halála ráébreszti a viszály tragédiájára és annak következményeire, ezért kibékülnek.
 ” Borús békével virradt rájuk a reggel,
A gyászóló nap fönt ki sem tekint.
Jertek tanács elé a gyászesettel:
   Ítélünk, oldunk törvényük szerint
                                                       mert könnyel jegyzi majd a krónika,
                                                        hogy élt s halt RÓMEÓ és JÚLIA.”
A Rómeó és Júlia a fiatal, kudarcra ítélt szerelmesek jelképévé vált. Szerintem a kölcsönös gyűlölködés miatt esett Rómeó és Júlia szerelembe. A fő gond Rómeó lobbanékonyságában rejlik, ez vezet Mercutio halálához és a kettős öngyilkossághoz is. A fiúk azáltal válnak férfivá, hogy balhéznak, így megbosszulhatják a családjuk hírnevén esett csorbát. Júlia is aláveti magát a tőle elvárt viselkedési normáknak, hagyja, hogy férfiak oldják meg a problémáit. Na ez nem tetszett az egészben!
Egy kis érdekesség: Egyes tanulmányok szerint Mercutio és Rómeó szexuális hovatartozása megkérdőjelezhető, barátságukban szexualitásra vonatkozó elemek találhatóak. Mercutio például említést tesz barátja falloszáról. Shakespeare szonettjeinek egy részében beszél egy Rómeóhoz hasonló fiatalemberről, akinek szintén gondjai vannak az utódnemzéssel, és feltehetően homoszexuális. Kritikusok szerint elképzelhető, hogy Rosaline (előző "szerelme") alakján keresztül próbálta meg felvetni a homoszexualitás kérdését, mely akkoriban tabu téma volt. 
A kedvenc szereplőm Mercutio, sziporkázott humorával, elevenségével Escalus herceg unokaöccse, aki Rómeó barátja volt. Imádtam. 10/10

Ezen felbuzdulva még egy-két Shakespeare művet elolvastam (Hamlet, Szentivánéji álom), de aztán abbahagytam az olvasást egy időre. Nem találtam olyan könyvet, ami érdekelt, de már elolvastam a kötelező olvasmányokat. Következőkor mesélek a kövi "szerelmemről", ami úgy 10 év után talált meg és megszerettette a modern irodalmat velem.
The Offspring - Ixnay on the hombre full album: 
https://www.youtube.com/watch?v=-hHhWsnwLRE

Hamarosan... 
Üdv! 
Haruka

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése